Proč být minimalistou?

Chtěla bych se s vámi podělit o jednu myšlenku, která mi utkvěla v hlavě při rozhovoru s jedním Indem, kterého jsem poznala na Bali. Bavila jsem se s ním o meditaci a zjišťovala jsem, čím je pro člověka přínosná. Byl to na Bali náš soused, který každý den meditoval. Pověděl mi o příběhu svého kamaráda, který si díky meditaci utřídil mysl. Rozhodl se nechat svojí práce, odstěhoval se někam k moři a začal surfovat. A jediné, co dnes dělá, je to, že surfuje a učí surfovat. Nic jiného. Nesnaží se mít tři práce, desatero zájmů a přemýšlet nad spoustami povinností. Jen surfuje a je šťastný – stal se minimalistou.

Nechci tím říct, že surfování nám přinese štěstí, ani že bychom měli začít meditovat. Jen chci říct, že někdy nám ke štěstí může stačit pouze jediná věc. Meditace nám může pomoci na té cestě k uvědomění.

Tenhle indický soused se mi snažil přiblížit, jak mu meditace pomohla. V podstatě mi vysvětlil, že principem meditace je zkrotit naše divoké a rozbíhající se myšlenky a dát jim určitý směr. Je to jako kdybychom se snažili zkrotit divokou opici, která skáče z jednoho místa na další. Zní to jako náročný úkol, že? Ale důvodem, proč naše myšlenky skáčou z jednoho místa na druhé, je to, že máme kolem sebe příliš podnětů, snažíme se stihnout udělat co nejvíce věcí a být ve všem dobří. Snažíme se být nadlidmi, ale uniká nám vlastně to, co je pro nás smyslem života.

Co tedy znamená být v životě minimalistou? Zaměřit se na to, co nás v životě nejvíc naplňuje a tomu věnovat co nejvíce energe. To co pro nás až tak důležité není, nechat být. Nezatěžovat svůj život zbytečnými a nepotřebnými věcmi. Spousta lidí se snaží být multifunkčním superčlověkem, který zvládá dělat všechno a umí vládnout času. Jak jsem ale pochopila v jedné knize od japonského autora Fumio Sasaki, člověk je jako 50 tisíc let starý hardware, který nelze upgradovat na iHuman 2. Naše kapacita je tak přetěžována spoustami zbytečných informací a věcí pod tíhou toho, jak nás vnímá naše okolí, že zapomínáme na to, co je důležité pro nás a co nás činí šťastnými.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.