New York před Vánoci

Doufám, že jste milovníci amerckých seriálů alespoň z části jako já, jinak hrozí, že vám článek z části může přidat trošku iluzorní :-). Do New Yorku jsme letěli přímo z rozehřátého Martiniku s vědomím, že plavky vyměníme za zimní bundu. Trochu jsem se bála, že to bude pro moje tělo nepříjemná změna, ale vůbec to nebylo tak zlé. Když jsme přiletěli do NYC, svítilo sluníčko, a přestože jsme byli v jednom z největších měst světa, cítila jsem příjemný až svěží vzduch. Na Martiniku bylo hodně vlhko a vzduch byl spíš těžký než svěží. Z letiště jsme se jeli rovnou ubytovat do našeho bytu v Brooklynu, kde nás naneštěstí očekávali už asi půl dne. Stalo se nám takové nedorozumění ohledně časového upřesnění, spletli jsme si pojem 12 am a 12 pm. Přílet byl stanovený na 12 hodin v poledne a logicky jsme usoudili, že když odpoledne začíná až po poledni, musí to být určitě am a to jsme také majitelům napsali. Není tomu tak. Je to přesně naopak, logika – nelogika. Naštěstí majitelé bytu byli neuvěřitelně srdeční a ochotní lidé, takže tohle nedorozumění pochopili, uff… 🙂 .

Zabydleli jsme se a před sebou měli stále půlku odpoledne. Neváhali jsme a hurá metrem na Manhattan. A tady začínalo první setkání seriálů s realitou. Naše trasa metra vedla nad zemí až do centra a díky tomu jsme mohli mít krásný výhled na město i na Brooklynský most. Které serály se mi hned vybavily? Samozřejmě Sex and The City— moment, kdy se Miranda setká se Steevem na půli cesty mezi jejich domovy, aby se usmířili. Vjíždíme na Mahattan kolem Williamsbourgu a zde poznávám jak jinak než seriál 2 Broke girls.

Vystoupili jsme hned u Brooklynského mostu a tady mezi spoustou turistů jsme to byli zase my ve skutečném světě, kde právě slunce začínalo pomalu zapadat a nebe se zbarvovalo do oranžova. 

Brooklyn bridge při západu slunce

Jedním ze stereotypů New Yorku je povědomí o tom, že tohle město nikdy nespí. Takže se připravte na to, že noční procházky po městě jsou nedílnou součástí návštěvy. My jsme si neodpustili noční procházku městem ani první večer. V zimě vlastně na tmu ani nečekáte, ona přijde sama dost brzo 🙂 . To je velká výhoda, pokude chcete chodit včas spát a i tak si užívat noční město. Noční Manhattan je něco překrásného a přidejte k tomu vánoční výzdobu všude po měste… žádné noční město mě ještě tolik neohromilo. Troufám si říct, že období Vánoc je naprosto idealní čas na návštěvu New Yorku. Jenom taková procházka po 5th Avenue je zážitkem i ve dne pro ty luxusní obchody a jejich výlohy, mezi kterými se často procházela Carrie v Sex and The City, a v noci jsou tu domy navíc ještě krásně nazdobené. Nejkrásnějším bodem tady pro mě byl samozřejmě vánoční stromeček s kluzištěm u Rokefellerova centra, dobře známý z filmu Sám doma, ztracen v New Yorku. 

Vánoční stromek u Rockefellerova centra

Ač Trumpa zrovna nepodporuji, musím přiznat, že stromeček v budově Trump tower byl taky moc krásný. A poslední, který mi asi tak leží v hlavě, je stromek v městské knihovně National Library of New York, která je známá jak jinak než z filmu Sex and The City (Carriina nevydařená svatba). Je to tak, člověk tady opravdu na filmy a seriály narazí na každém rohu 🙂 .  Od knihovny ujdete pár kroků a jste v Bryant parku, kde se nacházejí vánoční trhy a kluziště. Šli jsme sem večer, že si zabruslíme a dáme něco dobrého na trhu. Ale nakonec mě tenhle park zas tak moc nenadchl. Není to tu tak nazdobené jako například na německých trzích, žádné pochoutky jsme tu neobjevili a ty ceny tomu na kráse taky moc nepřidaly. Nakonec jsme si to jen prošli a dali jsme si teplý cider.

National Library of New York

Ještě se vrátím k Rokeffelerovu centru, kde se nachází vyhlídková budova Top of the Rock. Váhali jsme, jestli se tam podívat ve dne nebo v noci a nakonec jsme se rozhodli pro výhled za bílého dne. Prohlédli jsme si tady celý Manhattan ze všech stran a myslím, že tak krásný výhled jinde asi nenajdete. Asi nelze říci, jestli je výhled krásnější ve dne nebo v noci, každý výhled bude mít jiné přednosti. Až se někdy vrátím do NY, určitě chci zažít i noční výhled a třeba i z jiné newyorské vyhlídky. Ráda bych příště navštívila například One World Trade Center.

Výhled z Top of the Rock

One World trade center najdete v oblasti, která se dnes nazývá Ground zero. Celý areál jsme si prohlédli alepsoň zvenku, jsou tady dva pomníky kopírující půdorysy původních dvojčat a celé to místo vyvolává v člověku skličující pocity. Tyto dva pomníky dnes představují dvě obrovské černé fontány, po jejichž stěnách stéká voda dolů do jakési černé propasti. Na okrajích vidíte napsaná jména všech obětí 11. Září 2001. Stojíte tu, pozorujte proud vody a vzpomínáte, co jste zrovna dělali ten den, kdy se ve všech televizních kanálech objevili šokojící zprávy o oné události, a na malý okamžik si představíte, co museli zažívat tehdy lidé právě v tom místě, kde teď stojíte. Ale to si asi nikdo z nás představit neumí…Kolem památníků jsou vysazény stromky symbolizující mír a mezi nimi se nachází i “Survivor tree”, tedy strom, který událost přežil. V prostoru Ground zero naleznete také muzeum, zmiňovanou výškovou věž s vyhlídkou a nákupní centrum, které svým překrásným designem má vystihovat dítě pouštějící holubici, jejíž křídla se údajně otevírají každý rok 11. zaří.

National September 11 Memorial
Obchodní centrum v Ground Zero

Na scény z kultovního seriálu spjatého s New Yorkem tu paradoxně nikde nenarazíte. Samozřejmě mám na mysli seriál Přátelé. Většina scén se vlastně odehrává v kavárně nebo v bytě a ty najdete ve studiích Warner Bros v Los Angeles. Dodatečně jsem zjistila, že i scény z Central parku byly vytvořeny také tam. Jeden den jsme vyhradili procházce po Central Parku a prošli jsme ho úplně celý. Šli jsme směrem od Downtownu, kde se nachází hotel Plaza známý opět z filmu Sám doma (ve skutečnosti tak velkolepě ovšem nevypadá) a na začátku parku poznáte některé strašidelnější scény s “holubí paní”. Je tu spousta stromů, keříků a podobně, viděli jsme tu jinak spousty veverek a byl tu i hezký rybníček. Když jsme se postupně dostávali k Upper East side, park pomalu přecházel v upravený styl hodný newyorské elity, kde jsem začala poznávat scény ze seriálu Gossip Girl, samozřejme jsme neminuli rybník, kam Blair Waldorf chodívala s krmit kachny. Na závěr parku jsme došli k velkému rezervoáru Jacqueline Kennedy, kde běhávala jak jinak než Charlotte v Sex and The City. Central park je tou pravou procházkou světem seriálů 😀 .

Spodní část Central parku
Rezervoár J. Kennedy

V paměti nacházím ještě dvě místa, která bych dopručila i vám navštívit přes den. Prvním z nich je Battery park s výhledem na Sochu Svobody. Sice odtud jezdí placené trajekty, které vás dovezou až k ní, ale pokud si nechce vystoupat sochou až na její vrchol, můžete jako my využít trajekt, který jezdí zdarma na Staten Island. Sochu Svobody jsme si prohlédli poměrně zblízka a měli jsme i hezký výhled na Mahattan prozměnu z jiného úhlu.

Pohled na Manhattan z trajektu směrem na Staten Island
Brooklynský park

Druhým místem je Brooklynský park, kde je opravdu senzační výhled na Brooklyn Bridge a na Manhattan. Jsou tady i hezké kavárničky se zajímavými zahrádkami. A upřímně vám mohu říct, že to tady je velmi fotogenické. Na návštěvu parku jsem si připravila na fotoaparát portrétový objektiv a nějaké hezké fotky se mi tu povedly. Ale hlavním důkazem toho, že je to místo jako stvořené k focení, byl někdo úplně jiný. Nepamatuju si, kdy jsem se tak od srdce nasmála jako tenhle den. Těžko se mi tenhle umělecký zážitek popisuje, ale byly tu jisté dvě slečny – fotografka a modelka. Nejdříve upoutala naší pozornost modelka stojící bosá na kamenech u vody (bylo asi 7 stupňu). 

Výhled z Brooklynského parku

Následně jsme na tyto umělkyně narazili o kus dál v momentě, kdy modelka tlačila ruce proti zdi a nohama prováděla pohyby, jako kdyby se pokoušela o “moon walk” a kroutila dokola hlavou tak, aby jí vlasy zakrývaly obličej jako v hororu. Už tohle stálo za natočení. Vrcholné vystoupení se konalo u vody se zábradlím. Modelka stála na straně zábradlí směrem k vodě (samozřejmě se tam nesmělo), visela za něj zavěšená jako jakési fluidum a tentokrát prováděla pohyby připomínající souboj s démonem. Neumím si moc představit výsledek focení, ale moc bych si přála to vidět!. 

Nemohli jsme jinak než vytáhnout mobily a začít natáčet to umělecké dílo. Samozřejmě jsme se nedokázali ubránit smíchu. Smálo se tam tedy více lidí. Ovšem vrcholem celé scény bylo to, že nějací lidé se navíc bavili tím, jak se “umělkyním” smějeme a prozměnu si natáčeli nás. No povím vám, že jsem se smála ještě večer v posteli. A pak vždy, když jsem si video pustila. 

Rooftop bar 230
Vánoční strom v brooklynském obýváku

Ještě jeden zážitek, který bych nerada vynechala, je návštěva Rooftop baru 230. Dostala jsem na tohle místo tip, že stojí za návštěvu a byla to pravda. Je tu krásný výhled na Empire State Building a ten jsme si vychutnali se skleničkou Chardonay 🙂 . Drinky tu nejsou nejlevnější, ale řekla bych, že odpovídají New Yorským cenám. Nadruhou stranu, máte tady vyhlídku na město bez vstupu, takže deset dolarů za víno vás jednou až tak nevytrhne. Každých 15 minut (myslím), se spoustila nahlas nějaká známá písnička doprovázená menší světelnou show, takže o příjemnou atmosféru bylo postaráno. 

Moc jsem si tohle město užila, byla jsem jím doslova nadšená. Je toho spousta, co jsme za ten týden nestihli, ale určitě budou další příležitosti. Kromě města jsem si užívala i vánoční atmosféru v bytě, ve kterém jsme bydleli, protože tu měli v obýváku obrovský vánoční stromeček a celý byt voněl po skořici 🙂 . Vánoční atmosféru bych si tady chtěla zase zopakovat, ale v létě bych se sem taky chtěla podívat. Tak uvidíme, kdy mě sem kroky opět zase zavedou 🙂 . 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *