Není jóga jako jóga

Říká se, že i špatná zkušenost je taky zkušenost nicméně nemít špatnou zkušenost zároveň neznamená mít jen zkušenosti dobré. Abyste mě lépe chápali, své první lekce jógy jsem vyzkoušela v jednom z pražských fitness center a řekla bych jen, že koncept jógy mi z těchto lekcí zcela jasný nebyl. Na druhou stranu nyní alespoň chápu, proč má i spousta jiných lidí o józe zkreslené představy. I já jsem je měla. Občas se jednalo o poměrně příjemné protažení s lehkým posílením, ale jindy bylo cvičení doprovázeno celkem netradičními názvy pozic, které si lektorka sama kreativně vymýšlela. Co vám budu povídat… radši nic:).

První hodinou, která ve mně zanechala stopy nadšení z jógy, byla Vinyasa, jejíž název pro mě byl úplnou novinkou. Vyzkoušela jsem jí v rámci bezplatné lekce na Reebok lodi, která kotvila přes léto na Náplavce. Tehdy jsem si řekla, že jestli někdy začnu chodit na jógu, bude to Vinyasa. Jenže já jsem se zrovna balila na cesty kolem světa, tudíž jsem v tu chvíli nikam chodit nezačala.

Nebojte se zkoušet a hledat

Pokud chcete odhalit kouzlo jógy, vyzkoušejte více stylů, odlišné lektory a nejrůznější studia, dokud nenajdete pro vás to pravé. Spousta lidí se domnívá, že jóga je jen formou protažení a vlastně netuší, že existují různé styly jógy a také odlišné přístupy lektorů. Ještě poměrně nedávno jsem na tom byla stejně. Nevýhoda některých lekcí jógy ve fitness centrech spočívá především v tom, že tamní lekce vyhledávají převážně lidé po cvičení za účelem protažení, proti čemuž vůbec nic nemám, naopak.

Další část lidí tyto lekce využívá, protože jsou zahrnuty v ceně členství bez většího zájmu a menší část lidí jde do fitka čistě za účelem jógy, alespoň se domnívám, že tomu tak je. Nechci tím říct, že ve fitnes centrech nejsou lekce jógy na dobré úrovni, to si netroufám hodnotit, jelikož jsem jich sama moc nevyzkoušela. Ani vás od jógy ve fitku nechci odrazovat, třeba narozdíl ode mě budete mít větší štěstí. Nicméně zkuste více možností a pak sami uvidíte 🙂 .

Na cestách jsem si zpočátku vystačila s youtubem, dokud jsem nepřijela na Bali. Hned první večer jsem začala googlit, kde jsou nejbližší lekce Vinyasy, protože už jsem doslova prahla po nějaké skupinové lekci. Později jsem zjistila, že vlastně i jiné styly jógy mají své přednosti. Poté, co jsem vyzkoušela více lektorů, stylů i studií, uvědomila jsem si, jak je důležité, aby vám seděl především lektor. Jak to poznáte? Úplně jednoduše, prostě cítíte, že jste ve správnou chvíli na správném místě.

U mě zvítězila hravost a experiment

Lekce, na které jsem chodila, byly především hravé a kreativní, také slova, která styl lekce vystihovala byla „challenging but fun“ (náročná ale zábavná). A to bylo přesně to, co jsem hledala, aniž bych to předtím tušila. Hodiny nebyly vážné, probíhaly s lehkostí a úsměvem, přestože jsem se během lekcí nadřela a zapotila. Součástí hodiny byla vždy i nějaká náročnější pozice, která umožňovala odhalovat a posouvat vaše hranice. Tehdy jsem si uvědomila, že nemusím být zkušenou jogínkou, abych takové věci mohla zkoušet. Byla to prostě hra. Objevila jsem nový pocit radosti, který přicházel s každým úspěšným i méně úspěšným pokusem. Každá nová náročnější pozice pro mě představovala a představuje jakýsi experiment se svým tělem a myslí, se kterým když začnu, už nechci přestat.

Možná už jste také zaslechli různé příběhy (nebo spíš hejterské hlášky) o tom, jak spousta lidí jezdí cvičit jógu na Bali, protože je to zrovna moderní a „vyhajpované“, ale jen proto, že někteří lidé mají zvláštní motivy, vaše motivace přece nemusí být stejná. Na Bali je spousta míst, kde se předcvičuje jóga, a nabídka lektorů je také široká, takže ať jsou vaše úmysly více či méně podivné, svoje místo si určitě najdete. Jóga na Bali je svým způsobem jiná. Nejen proto, že lekce probíhají v otevřeném prostoru téměř v přírodě, ale i proto, že tam cítíte něco navíc. Něco, co se slovy těžko popisuje, ale vy to cítíte ve vzduchu. Možná je to energie, možná ti lidé kolem vás a nebo prostě Bali jako takové.

Od té doby, co jsem z Bali odjela, jsem začala cvičit jógu doma podle online videí zahraničních lektorů a nyní si občas ráda zajdu v Praze na skupinovou lekci. Snažím se poznávat lekce různých lektorů, kteří vedou lekce v češtině, a prozatím spíše objevuji, jelikož jsem si už zvykla na lekce vedené v angličtině. Nicméně i v Praze začínám nacházet skvělé lektory, nicméně doma si stále vyhrazuji čas na vlastní zábavné experimenty.

A jaké zkušenosti s jógou máte vy? Zajímají mě i další názory a zkušenosti, takže budu ráda za vaše komentáře 🙂 .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.