Co znamená Ikigai?

Pojem Ikigai pochází z japonského regionu Okinawa, kde lidé dosahují nejvyššího věkového průměru díky tomu, že nejsou ve stresu a jsou spokojeni s tím, jaký život žijí. A co znamená Ikigai? Ikigai by měl být jakýmsi průsečíkem toho, co milujeme dělat, v čem jsme dobří, čím jsme pro svět přínosem a také toho, co nás uživí. Zní to celkem jednoduše, ale čím o tom člověk více přemýšlí, tím víc je z toho zmatený. Teda alespoň já jsem z toho trochu zmatená byla.

Často sice děláme věci, které nás baví, ale oddělujeme je od té části života, která nás živí. Ne všichni, ale spousta z nás. Přitom prací trávíme v životě ohromně velkou část svého času. Tak proč tomu, co nás baví, věnujeme tak málo energie? Toť otázka. Pod článek přikládám video od Petra Ludwiga, který krásně a jednoduše vysvětluje, co je Ikigai. Sám Okinawu navštívil a lépe vám vysvětlí, v čem spočívá spokojenost tamních lidí. Mě osobně video pomohlo pohlížet na Ikigai z jiného úhlu, než jsem o něm doposud přemýšlela. Jednou bych se na tohle místo také chtěla podívat.

Zbavit se svých cílů?

Sama jsem si vždy šla za svými cíli, ale radost z nich byla jen krátkodobá. Dává to smysl. Pokud chceme být opravdu spokojeni a nečekat celé dny na to, až si na konci dne dopřejeme nějakou radost, měli bychom mít radost z dlouhodobého procesu a ne z cíle, který vždy rychle pomine. A už vůbec ne z cíle materiálního charakteru.

Když nad tím tak přemýšlím, mě škola vždy bavila a moc jsem se netrápila tím, že nemám ten cíl, kým bych chtěla být. Užívala jsem si ten proces, k tomu jsem chodila tancovat a volný čas jsem trávila hlavně s přáteli, jak to studenti dělávají. Dalo by se říct, že jsem byla docela šťastná

Nyní jsem na Bali, kde mám možnost o všem přemýšlet, mám čas dělat to, co mě baví. Potkávám tu zajímavé lidi, kteří mě něčím inspirují, ale také lidi, kteří ve mě vzbuzují lítost pro svoji potřebu být úspěšní a šťastní pro své okolí, aniž by jedním z toho opravdu byli. Kromě toho, že dělám to, co mě baví, chci čas tady využít k hledání Ikigai. Jak říká Petr Ludwig „mít silný smysl pro smysl“, což může spočívat i v naprosto obyčejné činnosti. Pro některé lidi to může klidně znamenat být prodavačem a rozdávat úsměv svému okolí.

Tak jdeme na to, zkusme popřemýšlet nad osmi otázkami, které nám pomohou v hledání Ikigai. První je celkem jednoduchá.

Co milujeme dělat?

První otázka, kterou bychom sami sobě měli položit, pokud chceme pochopit, co je smyslem našeho života, by se mělo vztahovat k tomu, co milujeme. Láska je totiž základem všeho, co nám přináší štěstí. Co se nám líbí? Co nám vytváří úsměv na tváři? Jaké aktivity děláme bez pocitu nepohodlí, nudy, či utrpení?

Měly by to být činnosti, při kterých máme radost ze samotného procesu. Většinou jsou to činnosti, při kterých nepřemýšlíme nad tím, kdy bude konec, a při kterých čas plyne volně, aniž bychom se na něj museli soustředit.

Přemýšlejte o tom, co milujete, sestavte seznam činností, které se vám líbí, a na chvíli si je prostudujte v tichu a v samotě. Váš Ikigai, účel vašeho života, bude pravděpodobně na tomto seznamu. Než o nich začnete přemýšlet, užijte si krátké video o Ikigai.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *